Projekt MammalNet (www.mammalnet.com) je nastojao da uključi sve aktivne građane u prikupljanju podataka o divljim sisarima u Evropi. Ovaj projekat je promovisala Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA), a doc. dr Igor Trbojević (Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Fakultet za ekologiju Nezavisnog univerziteta Banja Luka i Ekološko istraživačko društvo – EID) koordinisao projektom u Bosni i Hercegovini – MammalNet BH. MammalNet udružuje snage s različitim evropskim partnerima specijaliziranim za divlje životinje (https://www.mammalnet.com/collaborators) za procjenu potencijala građanske i otvorene nauke, primijenjene za praćenje evropskih sisara. Ova inicijativa je promovisala istraživanje i zaštitu evropskih divljih sisara, ali i rješavanje nekih ekoloških izazova s kojima se suočavamo; kao što su klimatske promjene, gubitak biološke raznovrsnosti ili pojava bolesti povezanih s divljim svijetom.
MammalNet nudi nekoliko tehnoloških alata (iMammalia – mobilna aplikacija, Mammalweb i Agouti – web aplikacije) koji pomažu građanima i naučnicima da zabilježe prisustvo sisara u svom okruženju ili u divljini. Ljudi mogu koristiti aplikaciju na mobilnom telefonu (iMammalia) za bilježenje prisutnosti sisara ili mogu sudjelovati dijeljenjem slika snimljenih npr. foto-zamkama, mobilnim telefonima, fotoaparatima i sl. preko web aplikacija (MammalWeb i Agouti). I bez stručnosti, građani su sigurno sposobni razlikovati mnoge vrste sisara u svom okruženju (poput zečeva, ježeva, lisica, jazavaca i td.). MammmalNet potiče ljubitelje prirode, ekologe, biologe, šumare, lovce, ili bilo koje druge građane, da se bave građanskom naukom. Dijeljenje viđenja i položaja divljih sisavaca jedan je od najboljih načina za poboljšanje znanja o našoj biološkoj raznolikosti i predstavlja vrijedan doprinos unapređenju istraživanja divljih životinja. Na web stranici projekta možete vidjeti svoja zapažanja kao i zapažanja drugih korisnika, označena su na karti te se jednim klikom prikaže mnoštvo informacija.
„Mnogi su građani u stanju ispravno identifikovati one divlje sisare koji žive u njihovoj okolini. Npr., viđenje srne na livadi ili nastaradale na putu, od velike je vrijednosti za istraživače, a sad je takvu informaciju vrlo jednostavno podijeliti preko mobilne aplikacije “iMammalia””.- ističe doc. dr Igor Trbojević.
“Foto zamke omogućuju nama naučnicima da dobijemo bitne informacije o tome gdje i kako žive sisari. Možete je postaviti u svom bližem području ili čak u svom vrtu. Bićete iznenađeni se onime šta se sve može uslikati. Ako niste iskusni, možete poslati fotografije i zadatak prepoznavanja vrste prepustiti stručnjacima. Tako možete i sami naučiti prepoznati vrste! ” rekao je prof. dr Massimo Scandura (koordinator projekta u jugoistočnoj Europi).
Tokom prve faze, projekt je ciljao na pilot države: Španiju, Njemačku, Poljsku i Hrvatsku. Sada, u drugoj fazi, uključene su i druge evropske regije, poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Italije, Albanije i dr. Ima li boljeg načina da se brinete o svojoj zemlji od posmatranja divljih životinja radi nauke? Prilika za bilo koga da aktivno doprinese poznavanju sisara i razvoju nauke.
Preuzimanjem projektnih aplikacija (www.mammalnet.com) i dijeljenjem viđenja divljih životinja, građani mogu postati naučnici koji aktivno podržavaju očuvanje biološke raznovrsnosti Bosne i Hercegovine. Sve fotografije koje građani pošalju, one su u vlasništvu istih, ali će se koristiti npr. za proučavanje distribucije vrsta. Na web aplikacijama se mogu pratiti trendovi distribucija iz drugih uključenih zemalja, što je veoma inetersantno kako za naučnike, tako i za lovce, planinare i sve druge ljubitelje prirode.
Kroz projekat će se promovisat različite aktivnosti (takmičenja, kvizovi, kursevi) kako bi se olakšalo učestvovanje i povećala ekološka svijest i briga za životnu sredinu. MOOC: Otvoreni internetski kurs (besplatan). PRILIKE GRAĐANSKE NAUKE ZA POBOLJŠANJE EVROPSKOG OČUVANJA SISARA: otvoreni internetski kurs https://mammalnet.com/mammalnet-mooc-en/
Projekt će zadržati aktivne naloge na raznim društvenim mrežama (Facebook, Twitter i Instagram – Mammalnet_bh). Učesnici će biti informisani i moći će postavljati pitanja ili komentarisati aspekte u vezi s ovim projektom.
Facebook stranica: Mammalnet_bh https://www.facebook.com/mammalnetbh
Instagram profil: mammalnet_bh https://www.instagram.com/mammalnet_bh/
Twitter profil: Mammalnet BH https://twitter.com/MammalnetB
Aplikacije:
Instalacija mobilne aplikacije „iMammalia“:
za Apple uređaje: https://apps.apple.com/app/id1480199644
za Android uređaje: https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.ac.ceh.imammalia&hl=en_US
Web aplikacije „Mammalweb“ i „Agouti“: