Istraživanje potencijalne prisutnosti Balkanskog risa u Bosni i Hercegovini

Istraživanje potencijalne prisutnosti Balkanskog risa u Bosni i Hercegovini

Lider projekta: Tijana Trbojević, MSc ekologije

Posljednji balkanski ris (Lynx lynx balcanicus Bureš, 1941) u Bosni i Hercegovini (BiH) dokumentovan je 1911. godine i od tada se vodi kao izumrla vrsta. Ostatak ove evroazijske subpopulacije opstao je u izolovanim i relativno malim delovima Severne Makedonije, Srbije (Kosovo), Albanije i verovatno Crne Gore. Sa procjenom od manje od 50 odraslih jedinki, kritično ugroženi balkanski ris je jedan od najrjeđih, najugroženijih i najmanje proučavanih velikih mesoždera. U posljednje dvije godine postoje stvarne indicije da se balkanski risov vratio u BiH.

Priče o prisutnosti balkanskog risa u Bosni i Hercegovini (koji je u BiH bio autohtona podvrsta karpatskog risa Lynx lynx carpathicus) prisutne su već nekoliko posljednjih godina. Međutim, rad grupe autora (Melovski et al., 2018) u kojem je tema istraživanja bila identificiranje prioriteta očuvanja kritično ugroženog balkanskog risa u Sjevernoj Makedoniji, Albaniji, Kosovu i Crnoj Gori, ukazuje na moguće prisustvo Balkanskog risa i na sjeverozapadu Crne Gore. Jedno od tamo opisanih područja, nalazi se relativno blizu granice BiH, 50 km od Nacionalnog parka „Sutjeska“. Istovremeno su se pojavila dva zapažanja o prisutnosti risa u NP „Sutjeska“ na jugoistoku Bosne i Hercegovine. Prvo na planini Zelengori, gdje je lovočuvar fotografisao navodno trag risa. Ova lokacija je veoma blizu granice sa Crnom Gorom (cca 15 km). Drugi je na planini Volujak, koji je došao od lovaca koji su navodno vidjeli risa na granici sa Crnom Gorom. Na osnovu ovih podataka, bilo je prioritetno započeti istraživanje navedenog područja kao potencijalnog životnog područja balkanskog risa u Bosni i Hercegovini.

Kako je ovo nastavak istraživačkog rada EID tima za zaštitu biodiverziteta BiH, projektom i timom je rukovodila Tijana Trbojević, MSc ekologije.

Rezultati:

Prisustvo risa utvrđeno je na osnovu tragova pronađenih na više lokacija, kao i na osnovu iskaza ispitanika dobijenih intervjuima. Prisustvo risa je potvrđeno kako u Nacionalnom parku Sutjeska (od 2017. do danas), tako i u pograničnom području sa Crnom Gorom (2019. godine). Prikupljeno je ukupno jedanaest nalaza.

  1. Terenski rad – tri nalaza (u Bosni i Hercegovini – BiH i Crnoj Gori – CG): Otisci stopala risa na području planine Maglić (C2 kategorija*) (11.10. (BiH) i 18.10. (CG), 2019. i 02.08.2020. (BiH/CG)).
  2. Intervjui – sedam nalaza:
    • Na području planine Zelengore: tri nalaza kategorije C3 (jedno viđenje životinje, jedno uočavanje otiska stopala i jedno uočavanje izmeta) i jedan nalaz kategorije C2 (fotografija otiska stopala risa);
    • Na području planine Volujak: dva nalaza kategorije C3 (viđenje životinje i uočavanje otiska stopala);
    • Na području planine Maglić: jedan nalaz C2 kategorije (fotografija otiska stopala risa).
  3. Uzorci dlake – jednan uzorak: Zelengora (ovaj nalaz nije laboratorijski potvrđen kao uzorak risa);
  4. Na području Nacionalnog parka Sutjeska utvrđena je veličina teritorije risa na približno 89 km²;
  5. Pretpostavlja se da se radi o jednoj ili dvije jedinke. Ako postoje dvije jedinke, jedna naseljava područje planine Zelengore (BiH), a druga područje planina Maglić (BiH i CG) i Volujka (BiH i CG).

Pored ovih rezultata iz NP Sutjeska, došlo se do još interesantnih i veoma značajnih podataka. Naime, do sada su nalazi o prisutnosti risa u Crnoj Gori bili nepotvrđeni podaci dobijeni putem intervjua (blizu granice CG – BiH) (Melovski i dr., 2018) i trofeja ubijenog risa (sa granice CG – Kosovo). Dakle, ovaj naš nalaz traga je prvi nalaz prisutnosti žive jedinke risa u Crnoj Gori!

Takođe, kroz intervjue je utvrđeno da je 2014 godine ris bio prisutan na području južno od granica Nacionalnog parka Sutjeska, prema Gacku. Prateći ovaj trag, uočava se da je od ove lokacije najbliži registrovani ris bio u CG (Melovski i dr., 2018), na udaljenosti od oko 35 km (gdje se očito radi o balkanskom risu), dok je udaljenost od najbliže registrovanog karpatskog risa u BiH bila oko 82 km. Na osnovu ovoga, postoji velika vjerovatnoća da ris registrovan u okolini, pa i u Nacionalnom parku Sutjeska, kao i u pograničnom području CG, pripada subpopulaciji kritično ugroženog balkanskog risa (Lynx lynx balcanicus)!

Projekat je finansijski podržan od strane The Rufford Foundation. Više o projektu može se pročitati na: https://www.rufford.org/projects/tijana-trbojevi%C4%87/investigating-the-potential-presence-of-balkan-lynx-in-bosnia-and-herzegovina/

Trag risa na planini Maglić (NP Sutjeska)
Trag risa na planini Maglić (NP Sutjeska)